Gepards

gep.jpegGepards pasaulē ir visātrākais zvērs, viņu nevar apsteigt ne zirgs, ne antilope. Pat kurš katrs auto neattīsta 112 kilometru lielu ātrumu stundā. Kaut gan no bioloģiskā viedokļa gepardam tāds ātrums it kā nebūtu vajadzīgs, jo viņa medījums pārvietojas ar maksimālo ātrumu 60–70 kilometru stundā.

Gepardu tēviņiem ir nelielas, tikko redzamas krēpes, bet līdz 10 dienu vecumam abu dzimumu mazuļi ir ar sudrabotām krēpēm un spēj ievilkt nagus. Pieauguši gepardi nespēj ievilkt nagus, tāpēc viņi kā sprinteri skrien nagliņkurpēs.

Lai skrietu lielā ātrumā, nepieciešami plašumi un ciets pamats zem kājām, tieši tādas ir Āfrikas savannas un Arābijas stepes, gepardu dzimtās vietas.
Gepardi medī pa vienam vai divatā. Tā kā gepardam ir ļoti laba redze, viņš no liela attāluma novēro gazeļu baru un nolūko tajā pašu lēnīgāko vai vārgāko.

Kad kaķis ir ticis līdz upurim, viņš lēcienā ar ķepu spēcīgi iebelž gazelei pa skaustu vai kaklu, un dzīvnieks no milzīgā trieciena aizlido pa gaisu tenteru tenteriem. Sitiens ir tik spēcīgs, jo daba parūpējusies par īpašu geparda ķermeņa kinētiku.

Gadās, ka antilope ir veiklāka un aizgriežas, tad gepards kā bulta aizlido viņai garām un pēc piezemēšanās mierīgi turpina savu ceļu, it kā tāpat vien būtu iznācis pastaigāties. Viņš neturpina pakaļdzīšanos, bet slēpj savu rūgtumu par neveiksmi aiz vienaldzības maskas, sak, es jau tikai tāpat vien jūs tā pabaidīju, nav nekā labāka, ko darīt… Gepards ir sprinteris, un maratons viņam nepadodas, vairāk par 400 metriem viņš ātri neskries.

Advertisements

2 komentāri »

 1. fqastcat said,

  vai… kur lai sāk?
  1. Geparda medījums, kā antilopes un gaceles, spēj veikt pēkšņus, asus pagriezienus, kā arī skriet daudz ilgāk par gepardu. Tieši tāpēc gepardam ”no bioloģiskā viedokļa” tāds ātrums IR vajadzīgs…
  2. Nē, geparda medījuma maksimālais ātrums nav 60-70km/h. Vins no geparda iecienītākajiem medījamajiem dzīvniekiem ir lecējgacele, kas dzīvo Kalahari tuksnesī un dienvidāfrikā. Tā spēj attīstīt aptuveni 80km/h. Droši vien tādēļ, ka gepardi to tik daudz medī, arī evolucijas rezultātā, tā attīstījusi tādu ātrumu…
  3. Nē, gepardi nemedī tikai pa 1 vai 2. Tēvīņi bieži dzīvo koalīcijās 2-4. Tādējādi viņiem vieglāk aizsargāt teritoriju. Iespējams, viņiem tādējādi arī veicās labāk medībās. 1 pētījumā Serengeti nacionālajā parkā atklājās, ka tēviņi, kas dzīvo koalīcijās ir aptuveni par 10kg smagāki, nekā tie, kas dzīvo vieni paši. Kautgan tam varētu būt arī sakars ar stresu. Vientuļiem gepardiem novēroti augstāki stresa līmeņi.
  Nu jā, bet doma bija, ka gepardi var medīt arī grupā, nevis tikai pa 1 vai 2. Arī, māte ar mazuļiem var pat medīt sešatā…
  4. šī patiešām muļķīga kļūda… Gepardi nebelž antilopēm ar ķepām xD Gepardi, kā visi lielie kaķi nogalina medījumu iekožot tam kaklā un nosmacējot to. Ir arī teorija, ka tie pārkož miega artēriju tādējādi apturot skābekļa piegādi uz upura smadzenēm vai kkā tā.
  Tev vēl jāpamācās par gepardiem…

 2. AE TV said,

  Noderēja ģeogrāfijas mājas darbā. Spasiba!


Komentēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: